Czym jest leasing i czym różni się od kredytu?
W kredycie przedmiotem umowy są pieniądze, natomiast w leasingu przedmiotem umowy jest rzecz. Każdy z obu sposobów finansowania środków trwałych ma zalety i wady.
W przypadku kredytu przedsiębiorca, który potrzebuje określonej rzeczy, np. kombajnu czy samochodu, idzie do banku, składa wniosek o kredyt i po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy. Następnie klient idzie do dostawcy, podpisuje umowę sprzedaży, płaci za przedmiot i go otrzymuje.
W przypadku leasingu jest inaczej. Firma leasingowa podpisuje umowę sprzedaży z dostawcą, płaci za przedmiot i staje się jego właścicielem. Klient wprawdzie nie otrzymuje przedmiotu na własność (przedmiot leasingu może użytkować tak jak właściciel), ale ma szereg korzyści z tego rozwiązania. Z jednej strony są to korzyści podatkowe, ale na tym nie koniec.
W przypadku samochodu klientowi odpada konieczność rejestrowania pojazdu i ubezpieczania go. Odbiera od dilera gotowe auto i od razu może nim jeździć.
Zaletą leasingu jest niewielkie zaangażowanie własnego kapitału, udział własny może wynosić 0 proc., 5 proc. czy 10 proc. Różnicą z kredytem jest też forma zabezpieczenia. Firma leasingowa ma przedmiot leasingu, więc nie musi się zabezpieczać tak mocno, jak w przypadku kredytu. Procedura zawarcia umowy leasingowej jest prostsza i szybka niż w przypadku kredytu, czas oczekiwania na decyzję leasingową może wynieść jedynie pół godziny.
Firmy leasingowe wyspecjalizowały się w obszarze finansowania środków trwałych, czego konsekwencją jest nie tylko to, że udzielają przedsiębiorcom finansowania, ale też dysponują wiedzą ekspercką na temat poszczególnych aktywów, a przynajmniej mają kontakt i relacje z dostawcami sprzętu, którzy taką wiedzą chętnie się podzielą.
Leasingodawca weryfikuje przedmiot leasingu, zarówno pod kątem prawnym, jak i jego stanu i ceny, a dla leasingobiorcy nie tylko jest ułatwieniem, ale też daje poczucie bezpieczeństwa, że nie zostanie oszukany przy transakcji. Jednak należy pamiętać, że w każdym przypadku za wybór dostawcy oraz określonego przedmiotu jego przydatność w użytkowaniu odpowiada zawsze leasingobiorca.