Leasing – najprostszy i najszybszy sposób pozyskania finansowania na inwestycje
Leasing polega na tym, że firma leasingowa oddaje dany przedmiot leasingobiorcy w zamian za ustaloną w umowie opłatę. Umożliwia firmom i osobom prywatnym nabywanie środków trwałych bez angażowania własnych pieniędzy.
Ma szereg zalet w stosunku do innych form finansowania inwestycji. Należą do nich m.in. elastyczność, ograniczenie do minimum formalności, szybkość otrzymania finansowania, możliwość prowadzenia negocjacji cenowych oraz efektywność podatkowa.
Kto wybiera leasing?
Głównym odbiorcą produktów leasingowych jest sektor MŚP. Z tej formy finansowania mogą też korzystać pozostałe firmy, a nawet osoby prywatne – konsumenci. W sytuacji, gdy konsument decyduje się wziąć w leasing np. samochód, mówimy o leasingu konsumenckim.
Leasing jest powszechnie dostępny, jednak nie każdy przedsiębiorca sfinansuje nim swoje inwestycje. Każda firma leasingowa sama określa, komu udzieli leasingu.
Procedura pełna czy uproszczona?
W procesie pozyskiwania finansowania stosowane są dwie procedury: pełna lub uproszczona, wybierane w zależności od wartości oraz przedmiotu - czyli tego, co firma chce sfinansować. Co do zasady, jeśli leasingodawca ponosi większe ryzyko, stosowana jest procedura pełna, jeśli mniejsze – uproszczona.
Formalne wymogi przy leasingu
Gdy o finansowanie leasingiem ubiega się MŚP, przeważnie wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej od określonego czasu (zwykle: minimum 3-6 miesięcy) oraz czysta historia płatnicza, a w przypadku pełnej procedury leasingowej - także odpowiednia zdolność leasingowa.
W przypadku procedury uproszczonej, firma leasingowa wymaga niewielu dokumentów. Zwykle jest to: oświadczenie o wysokości osiąganego dochodu, zaświadczenie o przyznanym numerze REGON i NIP, wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG, odpis z KRS, umowa spółki wraz z aneksami, oświadczenie o braku niespłaconych należności względem urzędu skarbowego i ZUS. W przypadku procedury pełnej, firma leasingowa może poprosić też o zaświadczenia o dochodach brutto lub obrotach brutto za ostatnie 12 miesięcy, potwierdzone przez urząd skarbowy deklaracje PIT lub CIT oraz bilans i rachunku zysków i strat w przypadku podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe.
Czas realizacji wszelkich niezbędnych procedur niezbędnych do zawarcia umowy zwykle nie przekracza kilku dni.