27 sierpnia 2024

MRiT: pakiet deregulacyjny trafi do Sejmu po sejmowych wakacjach

Kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym i już wkrótce ruszą konsultacje kolejnych propozycji – zapowiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, na wtorkowej konferencji prasowej. Projekt ustawy ma trafić do prac w parlamencie wkrótce po zakończeniu wakacji sejmowych.

- Chcemy małymi krokami doprowadzić do sytuacji, żeby polscy przedsiębiorcy mogli robić to, co najlepiej potrafią - koncentrować się na prowadzeniu własnych działalności. Stąd chcemy jako Ministerstwo Rozwoju i Technologii po sejmowych wakacjach skierować do Sejmu pierwszy projekt ustawy, jako pierwszy pakiet deregulacyjny - powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Termin przyjęcia projektu pakietu przez Radę Ministrów zaplanowany jest na trzeci kwartał 2024 roku. W planie najbliższego posiedzenia Rady pakiet nie został, jak dotąd, uwzględniony.

Pierwszy pakiet deregulacyjny to niemal 50 korzystnych zmian, które doprecyzowują i upraszczają przepisy oraz minimalizują obciążenia kontrolno-administracyjne nakładane na przedsiębiorców. Jak napisał resort w komunikacie, nowe przepisy w pakiecie deregulacyjnym zakładają m.in. wprowadzenie w szerszym zakresie elektronizacji. Dotyczy to m.in. umów leasingowych. Dziś zawarcie umowy leasingowej jest możliwe tylko w formy pisemnej, pod rygorem jej nieważności. Aby usprawnić proces zawierania tego rodzaju umów, projektowane zmiany zakładają możliwość zawierania ich w formie dokumentowej, czyli z wykorzystaniem np. środków elektronicznych.

- To był od lat postulat branży leasingowej. Tym bardziej cieszy nas, że będzie możliwe zawieranie umów w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Liczymy na jak najszybsze rozpoczęcie prac na projektem w parlamencie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, nowe prawo ma zacząć obowiązywać od początku 2025 roku. Z naszej perspektywy - im szybciej, tym lepiej dla klientów. Według danych GUS liczba klientów branży leasingowej przekracza już milion przedsiębiorców – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), wprowadzenie kompleksowych i przyszłościowych rozwiązań prawa gospodarczego jest jednym z priorytetów obecnego kierownictwa MRiT. Już trwają prace nad kolejnymi zmianami. Nowe propozycje będą szeroko konsultowane w ramach nowego projektu ministerstwa rozwoju i technologii.

- Chcemy to zrobić wspólnie z polskimi przedsiębiorcami. We wrześniu rozpoczynamy ogólnopolską akcję konsultacji pn. „Polska Przedsiębiorców”, aby razem tworzyć dobre zasady i reguły prowadzenia działalności gospodarczej, aby szukać jak najlepszych rozwiązań w prawie gospodarczym. Nie możemy pozwolić na dalsze blokowanie energii drzemiącej w przedsiębiorcach i marnowanie czasu na interpretowanie wielu nieżyciowych przepisów - podkreślił minister Krzysztof Paszyk.

Spotkania z przedsiębiorcami mają być organizowane na terenie całego kraju. Pierwsze planowane są na Pomorzu i w Wielkopolsce. 

 

Komunikat MRiT