Sąd koleżeński
Regulamin Sądu Koleżeńskiego ZPL
Postanowienia ogólne
§ 1
Postępowanie przed Sądem Koleżeńskim odbywa się na podstawie niniejszego regulaminu.
§ 2
1. Sąd Koleżeński działa zgodnie ze Statutem ZPL oraz niniejszym Regulaminem.
2. Sąd Koleżeński wydaje swoje orzeczenia na podstawie swobodnej oceny całokształtu dowodów przedstawionych w danej sprawie i samodzielnie rozstrzyga nasuwające się w toku postępowania zagadnienia prawne.
3. Sąd Koleżeński jest jednoinstancyjny.
Zakres działania
§ 3
1. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy:
1. Wydawanie opinii w sprawach związanych z naruszaniem postanowień Statutu,
2. Wnioskowanie do Walnego Zebrania odwołanie ze składu członków Komitetu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej,
3. Rozstrzyganie spraw spornych między członkiem Związku, a Komitetem Wykonawczym,
4. Rozpatrywanie skarg i wniosków dotyczących działalności Związku skierowanych do Sądu przez członków,
§ 4
Postępowanie Sądu Koleżeńskiego ZPL kończy się:
a. W sprawach, o których mowa w § 3 pkt 1 uchwałą w przedmiocie przyjęcia opinii Sądu,
b. W sprawach, o których mowa w § 3 pkt 2 uchwałą w przedmiocie przyjęcia lub oddalenia Wniosku w przedmiocie odwołania członka lub członków ze składu Komitetu Wykonawczego lub Komisji Rewizyjnej
c. W sprawach, o których mowa w § 3 pkt 3, wydaniem orzeczenia rozstrzygającego spór lub postanowieniem o umorzeniu postępowania,
d. W sprawach, o których mowa w § 3 pkt 4, wydaniem orzeczenia rozstrzygającego skargę lub postanowieniem o umorzeniu postępowania,
Tryb działania
§ 6
Sąd Koleżeński składa się z 3 do 5 osób wybieranych przez Walne Zebranie. Liczebność Sądu Koleżeńskiego określa Walne Zebranie
§ 7
Sąd Koleżeński wybiera ze swego składu przewodniczącego i sekretarza. Każdy członek Sądu Koleżeńskiego ma prawo zgłaszania kandydatur na te stanowiska. Przewodniczącym oraz sekretarzem zostają osoby, które otrzymały największą liczbę głosów. Wybory na poszczególne stanowiska przeprowadza się osobno.
§ 8
Członkowie Sądu Koleżeńskiego nie mogą pełnić innych funkcji w Związku.
§ 9
Z zastrzeżeniem § 25 Sąd Koleżeński rozpatruje sprawy w składzie trzyosobowym. Skład sądu do rozpatrzenia sprawy losowany jest z pełnego składu Sądu Koleżeńskiego, za wyjątkiem przewodniczącego składu, którym jest zawsze przewodniczący Sądu Koleżeńskiego
§ 10
Decyzje Sądu Koleżeńskiego zapadają zwykłą większością głosów (liczba głosów "za" przewyższa liczbę głosów "przeciw"). Członek składu sędziowskiego zobowiązany jest do głosowania, to jest oddania głosu "za" lub "przeciw".
§ 11
a. W sprawach określonych w § 3 pkt 1 lub 2 Sąd Koleżeński podejmuje działania z wniosku Przewodniczącego, innych organów Związku lub członka Związku.
b. Po wpłynięciu wniosku do Sądu, przewodniczący w terminie 60 dni od otrzymania wniosku wyznacza z wylosowanego składu sędziego-sprawozdawcę, który przeprowadza postępowanie przygotowawcze. Postępowanie to powinno zakończyć się w ciągu 90 dni od otrzymania sprawy przez sędziego sprawozdawcę. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może przedłużyć ten termin nie więcej niż o 30 dni. O przedłużeniu postępowania powiadamia się zainteresowane strony.
c. W sprawach określonych w § 3 pkt 2 sędzia sprawozdawca przygotowuje projekt uchwały.
d. Sędzia-sprawozdawca, w zależności od charakteru sprawy, w ramach postępowania przygotowawczego może podjąć się mediacji, zapraszając zainteresowane strony.
§ 12
W przypadku, gdy postępowanie mediacyjne nie skończy się wycofaniem sprawy przez zainteresowane strony, sędzia sprawozdawca wnioskuje o rozpatrzenie wniosku przez Sąd, przedkładając w formie pisemnej zebrany materiał składowi orzekającemu.
§ 13
W przypadku niepowodzenia postępowania mediacyjnego i podjęcia przez Sąd decyzji o rozpatrywaniu wniosku, Sąd zapoznaje pozwanego z treścią zebranych dowodów i wzywa go do złożenia wyjaśnień w przedmiocie sprawy, przedstawienia męża zaufania i wniosków w sprawie powołania biegłych w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez pozwanego materiałów sprawy.
§ 14
Jeżeli pozwany nie skorzysta w terminie przewidzianym w § 13 z przysługujących mu uprawnień, albo też pomimo prawidłowo wysłanego wezwania nie stawi się na rozprawie bez uzasadnionych przyczyn przedstawionych Sądowi na piśmie i nie pośle na rozprawę swego męża zaufania, Sąd przeprowadzi rozprawę i wyda orzeczenie zaocznie.
§ 15
Sąd Koleżeński przy rozpatrywaniu sprawy każdorazowo:
a. dopuszcza męża zaufania każdej ze stron, powołanego spośród członków zwyczajnych ZPL,
b. rozmawia ze stronami,
c. bada dokumenty.
Może też zastosować inne środki, a mianowicie:
a. powołać świadków,
b. powołać biegłych,
c. zasięgać opinii innych organów ZPL,
d. występować o przeprowadzenie ekspertyz do innych organów ZPL.
§ 16
W składzie Sądu rozpatrującego daną sprawę nie może zasiadać osoba, jeżeli:
1. sprawa dotyczy jej bezpośrednio,
2. jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym jednej ze stron,
3. pomiędzy nią, a którąś ze stron zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby poddać w wątpliwość bezstronność sędziego,
§ 17
Wyłączenie sędziego z rozpatrywania sprawy może nastąpić na jego własne żądanie lub na wniosek którejś ze stron. Wyłączenie to wymaga specjalnego postanowienia Sądu.
§ 18
W sprawach określonych w § 3 pkt 1 i 2 pargrafy od 12 do 17 nie mają zastosowania.
§ 19
Z każdego posiedzenia Sądu sporządza się protokół.
§ 20
Wszelkie orzeczenia Sądu Koleżeńskiego muszą zawierać pisemne umotywowanie. Orzeczenia podpisują wszyscy członkowie składu sędziowskiego, przy czym osoba, która głosowała przeciw rozstrzygnięciu, może zaznaczyć tę okoliczność na dokumencie orzeczenia.
§ 21
Z zastrzeżeniem § 25 sąd zobowiązany jest do wydania orzeczenia w czasie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przeprowadzenia rozprawy. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może przedłużyć ten okres o dalsze 30 dni, po uprzednim poinformowaniu stron.
§ 22
Członek ZPL którego dotyczy skarga rozpatrywana przez Sąd Koleżeński ma prawo powołać swego męża zaufania spośród członków zwyczajnych ZPL. Mąż zaufania może pomagać stronie z postępowaniu, udzielać jej porad i wskazówek w trakcie postępowania, nie może jednak samodzielnie zgłaszać Sądowi Koleżeńskiemu żadnych wniosków ani uwag.
§ 23
Członek ZPL pozwany przed Sąd Koleżeński lub strony występujące w sprawie mają prawo przedstawiać wszelkie dokumenty, mogą domagać się opinii biegłych i zgłaszać na rozprawę świadków.
§ 24
Członkowie ZPL powołani na świadków lub biegłych w sprawie toczącej się przed Sądem Koleżeńskim nie mogą uchylać się od składania zeznań lub opinii zarówno w toku postępowania przygotowawczego, jak i w czasie rozprawy.
§ 25
Sąd Koleżeński udziela opinii w sprawach związanych z naruszeniem postanowień Statutu kierując się zasadą bezstronności i rzetelności. Opinie udzielane są przez skład wyznaczony przez przewodniczącego. Przewodniczący wyznacza termin udzielenia opinii. Przewodniczący może zdecydować o powołaniu do udzielenia opinii składu innego, niż trzyosobowy, może także zdecydować o obradach w pełnym składzie Sądu Koleżeńskiego. Obrady w przedmiocie wydania opinii są tajne.
§ 26
W przypadku ustąpienia lub odwołania przewodniczącego sekretarz niezwłocznie zwołuje posiedzenie całego składu w celu przeprowadzenia wyborów. Wybory przeprowadzane są według zasad określonych w § 7.
§ 27
Sekretarz Sądu Koleżeńskiego gromadzi i przechowuje protokoły posiedzeń oraz oryginały orzeczeń, wydaje kopie orzeczeń sądu podpisując je własnym nazwiskiem "za zgodność z oryginałem", zarządza doręczenie dokumentów i wezwań dla stron i innych uczestników postępowania oraz koordynuje prace administracyjne związane z powołaniem i funkcjonowaniem składów orzekających.
Postanowienie końcowe
§ 28
Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia 26 kwietnia 2007 r.
Informacje i skargi do członków Sądu Koleżeńskiego można przesyłać na sad.kolezenski@leasing.org.pl