Ponad 300 uczestników, żywe dyskusje w trakcie paneli, a także w kuluarach. W Jachrance odbyło się trzecie spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o nowych kierunkach rozwoju, innowacjach technologicznych, zarządzaniu ryzykiem, regulacjach prawnych i współpracy. My Company podsumowało konferencję Leasing & Ubezpieczenia, która odbyła się 29 i 30 października w Jachrance.
WięcejMedia o leasingu
Konferencja „Leasing & Ubezpieczenia” 29–30 października 2024 r. po raz trzeci przyciągnęła kluczowych graczy obu sektorów. Z ponad 300 uczestnikami wydarzenie miało być krokiem w stronę przełomu, rozwiązaniem wielu problemów, ale i stworzeniem nowych dróg rozwoju. Czy udało się osiągnąć tę ambitną wizję? Przeczytaj w Gazecie Ubezpieczeniowej, która była patronem medialnym konferencji.
Dodatkowo więcej »
WięcejInwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy i unijna polityka dekarbonizacji w najbliższych latach mogą przełożyć się na wzrost rynku ubezpieczeń majątkowych w leasingu. Rzeczpospolita o konferencji Leasing&Ubezpieczenia.
W Jachrance odbyło się trzecie spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej. Uczestnicy konferencji Leasing & Ubezpieczenia rozmawiali m.in. o nowych kierunkach rozwoju, innowacjach technologicznych, zarządzaniu ryzykiem, regulacjach prawnych i współpracy. Portal Finansowy BANK.pl był patronem medialnym konferencji.
WięcejPonad 300 ekspertów z branży leasingowej i ubezpieczeniowej zebrało się na trzecim spotkaniu w Jachrance, aby omówić przyszłość obu sektorów. W panelach i kuluarach dyskutowano o cyfryzacji, zarządzaniu ryzykiem oraz rozwoju nowych produktów, które mają odpowiedzieć na dynamiczne potrzeby rynku.
Więcej22 października odbył się #ubezpieczeniowyLIVE Gazety Ubezpieczeniowej. Gościem programu będzie Monika Constant, prezeska zarządu Związku Polskiego Leasingu.
WięcejO ubezpieczeniach dla leasingów z perspektywy lidera w podcaście ubezpieczeniowym #RozmowyBezAsekuracji mówi Wojciech Kmiecicki, dyrektor Biura Klienta Strategicznego i Leasingu, PZU. Rozmawia Aleksandra E. Wysocka. Posłuchaj podcastu Związku Polskiego Leasingu z perspektywy lidera rynku ubezpieczeń.
WięcejPrzedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu? Wyjaśnia Łukasz Janowski, kierownik Działu Podatkowego w EFL, ekspert Związku Polskiego Leasingu.
Dlaczego warto być na konferencji „Leasing a ubezpieczenia”? O tym w podcaście ubezpieczeniowym #RozmowyBezAsekuracji mówią ekspertki ds. ubezpieczeń Związku Polskiego Leasingu: Anna Grajkowska oraz Maja Kowalik, ekspertkami Grupy ds. Ubezpieczeń w ZPL. Rozmawia Aleksandra E. Wysocka.
WięcejZwiązek Polskiego Leasingu (ZPL) informuje, że leasingodawcy, nie czekając na rządową pomoc, sami zaczęli wyciągać rękę do firm poszkodowanych w powodzi.
WięcejBiorąc pod uwagę wartość nowych sfinansowanych inwestycji polski rynek leasingu utrzymuje w Europie 5. miejsce. Pierwszym rynkiem pozostaje Wielka Brytania, a za nią są Niemcy, Francja i Włochy. Tak wynika z danych za 2023 roku opublikowanych właśnie przez Leaseurope, organizację zrzeszającą europejskie stowarzyszenia firm leasingowych i wynajmu. Dane te obejmują około tysiąca firm leasingowych. W 2023 roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu (ZPL) po raz pierwszy sfinansowały – w ramach umów leasingu oraz pożyczki - inwestycje o wartości ponad 100 mld zł.
WięcejPolska zajmuje 5. miejsce w Europie i 1. w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem wartości nowych inwestycji leasingowych. W 2023 roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu sfinansowały inwestycje o wartości ponad 100 mld zł. Wskaźnik penetracji leasingiem na rynku ruchomości w Polsce wynosi 45 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie.
WięcejPolski rynek leasingu zajmuje 5. miejsce w Europie pod względem wielkości - poinformował Związek Polskiego Leasingu, powołując się na dane dotyczące 2023 r. opublikowane przez europejską federację stowarzyszeń firm leasingowych Leaseurope.
WięcejZwiązek Polskiego Leasingu (ZPL) oraz inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców od lat apelowały o umożliwienie podpisywania umowy leasingu przez internet. Resort rozwoju zdecydował się przychylić do tej prośby. Nowe przepisy mówią o tzw. dokumentowej formy zawierania umowy leasingu. W praktyce oznacza to, że wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia umowy leasingu będziemy mogli podpisać elektronicznie i odesłać nawet za pośrednictwem maila. Zdaniem ZPL to ogromne ułatwienie, które znacząco poprawi komfort klientów firm leasingowych. Zapisy te znalazły się w projekcie deregulacji prawa.
Więcej– Cała branża finansowa, leasingowa zadaje sobie to samo pytanie, czyli co dalej z programami dofinansowań na pojazdy elektryczne. Tak naprawdę nie wiemy – mówiła Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
Ocena oferty leasingu jest niezwykle istotna przy wyborze partnera leasingowego dla firmy. Musimy zdecydować na jakich warunkach transakcji zależy nam najbardziej i poszukać leasingodawcy spełniającego te wymagania. Pisze Zbigniew Szczygielski, ekspert Związku Polskiego Leasingu, ekspert w Wydziale Zarządzania Produktami w Millennium Leasing.
WięcejMonika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu, pisze w Home&Market o tym, że leasing świetnie sprawdza się w finansowaniu elektromobilności. Podsumowuje także program Mój elektryk. w magazynie także sylwetki ludzi leasingu.
WięcejSposób, w jaki rozwija się branża leasingowa, pokazuje, w jakiej kondycji są firmy. Zmniejszenie biurokracji i zmiany strategii biznesowych pozwolą na stabilny rozwój branży, a zatem i firm, oraz skuteczną odpowiedź na potrzeby rynkowe. Rzeczpospolita podsumowuje dyskusję „Gospodarka a klimat – wyzwania w finansowaniu MSP na przykładzie sektora leasingu” na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
WięcejW lecie do firm leasingowych i biura Związku Polskiego Leasingu, trafiają pytania klientów: kiedy poinformować leasingodawcę o zamiarze wyjazdu za granicę i czy można pojechać leasingowanym autem na wakacje. Hubert Kłos, wicedyrektor Departamentu Finansowania i Wynajmu Pojazdów w mLeasing, ekspert Związku Polskiego Leasingu, wyjaśnia, jak dopełnić takich formalności.
Leasing w Polsce stał się popularnym źródłem finansowania. Branża ma pomysły i postulaty co zrobić, aby jeszcze bardziej wspierał przedsiębiorców oraz gospodarkę.
Monika Constant, prezeska ZPL, w rozmowie z Super Biznesem, opowiadała o niezbędnej dla branży zmiany w przepisach, która pozwoli zawierać zdalnie umowy leasingowe. Mówiła także o wyzwaniach, które stoją przed branżą.
WięcejRejestracja samochodów przez internet ma być łatwa i powszechnie dostępna, zarówno dla osób prywatnych, firm leasingowych, salonów i producentów. Teraz rejestracja aut przez internet jest dostępna wyłącznie dla salonów samochodowych posiadających firmowe konto w ePUAP.
WięcejTo będzie prawdziwy przełom. Rejestracja samochodu nie będzie wiązać się z wielogodzinnym staniem w kolejce w lokalnym urzędzie. Wszystkie formalności będzie można załatwić przez internet. Na to rozwiązanie będziemy jednak musieli trochę poczekać.
WięcejMonika Constant, prezeska ZPL, w rozmowie z Robertem Lidke mówi o tym dlaczego ważne jest, by firmy leasingowe miały możliwości zdalnego podpisywania umów z klientami. Jak to wpłynie na rozwój branży. Mówi także jak będzie rozwijał się rynek leasingu w kolejnych latach.
WięcejCzy klienci są zadowoleni z leasingu i poleciliby tę forma finansowania? Zdecydowanie tak. Czego oczekują? Więcej cyfrowych procesów w leasingu. Tak wynika z badania online dotyczącego oceny i potrzeb klientów w zakresie cyfryzacji procesu leasingowego, przeprowadzonego przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL) wśród klientów firm leasingowych.
WięcejJako prosty, dostępny, zrozumiały – tak proces ubiegania się o leasing postrzega ponad 65 proc. respondentów (odpowiednio: 68,99 proc., 67,89 proc. i 66,61 proc.). Zdecydowana większość leasingobiorców poleca leasing jako formę finansowania inwestycji. Wskaźnik NPS sięga 60,2 punktu. Tak wynika z badania online dotyczącego oceny i potrzeb klientów w zakresie cyfryzacji procesu leasingowego, przeprowadzonego przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL) wśród klientów firm leasingowych.
WięcejPo latach walki o cyfryzację leasingu ministerstwo postanowiło wsłuchać się w nasz głos. Branża od dawna walczy o odblokowanie pełnej, cyfrowej ścieżki klienta, w tym przede wszystkim umożliwienie zawierania umów leasingu w formie dokumentowej, bez konieczności używania podpisu kwalifikowanego. Dzisiejszy, stosowany głównie przez duże firmy, podpis elektroniczny nie rozwiązuje tego problemu. Forma dokumentowa oznacza ułatwienia nie tylko w samym zawieraniu umów, lecz także ich późniejszym aneksowaniu – komentuje Monika Constant, prezeska ZPL.
WięcejKatarzyna Ostrowska dołączyła do Związku Polskiego Leasingu, gdzie została dyrektorką ds. komunikacji i PR. W nowej roli zajmuje się m.in. media relations i realizacją działań public relations dla ZPR, prowadzeniem biura prasowego oraz współtworzeniem i nadzorem nad realizacją strategii z zakresu komunikacji. Jest ona odpowiedzialna także za prowadzenie kont w mediach społecznościowych, badania i analizę rynku leasingowego, nadzór nad stroną www, współorganizację eventów oraz współpracę z międzynarodowymi instytucjami, w tym z Leaseurope.
WięcejUmowy leasingu wreszcie będzie można zawrzeć przez internet, bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To jedno z uproszczeń, jakie proponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) w pierwszym pakiecie deregulacyjnym.
WięcejDla branży leasingowej jednym z najważniejszych wyzwań jest digitalizacja obsługi klientów. Zwłaszcza poprawianie ścieżki i doświadczeń klientów. Czujemy w tym zakresie pełne wsparcie zakładów ubezpieczeń, dla których pożądane i pozytywne jest każde przyspieszenie i uproszczenie procesu zakończonego ubezpieczeniem przedmiotu transakcji – pisze Andrzej Sugajski, dyrektor ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi Związku Polskiego Leasingu.
WięcejPodstawy przedsiębiorczości skupiają̨ się głównie na teorii, zaniedbując praktyczne umiejętności, niezbędne do prowadzenia biznesu. Pewną rolę odgrywają także stereotypy płciowe - dziewczęta częściej wybierają zawody humanistyczne i rzadziej szukają praktycznej wiedzy na temat zarządzania i finansów, która przydaje się w prowadzeniu biznesu – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.
WięcejRosnącą potęgę leasingu najlepiej widać na polskich drogach. Co trzecie auto osobowe i co drugi "dostawczak" są w leasingu. Zdecydowana większość, bo 62 proc. małych i średnich firm, mówi o leasingu - "to nasza podstawowa forma finansowania". Właśnie mija 30 lat, odkąd na dobre zaczęła być obecna w Polsce, a firma doradcza EY-Parthenon oszacowała, jakie znaczenie ma dla naszej gospodarki i jakie może mieć w przyszłości.
WięcejBranża leasingowa to jeden z motorów polskiej gospodarki. Finansuje prawie 30 proc. nakładów inwestycyjnych i jest preferowaną formą finansowania dla sektora MŚP, który generuje blisko 50 proc. krajowego PKB - wynika z raportu opracowanego przez Związek Polskiego Leasingu i firmę doradczą EY-Parthenon. Jego szybszy rozwój wciąż hamują jednak bariery o charakterze prawnym, w tym m.in. brak możliwości zawierania umów leasingowych na odległość.
WięcejMonika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu, w rozmowie z Sylwią Zadrożną o raporcie przygotowanym na jubileusz ZPL. Leasing napędza blisko 50% PKB, Polski rynek leasingu to 5. największy w Europie i najszybciej rozwijający się ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
WięcejBranża leasingowa to jeden z motorów polskiej gospodarki. Finansuje prawie 30 proc. nakładów inwestycyjnych i jest preferowaną formą finansowania dla sektora MŚP, który generuje blisko 50 proc. krajowego PKB – wynika z raportu opracowanego przez Związek Polskiego Leasingu i firmę doradczą EY-Parthenon. Jego szybszy rozwój wciąż hamują jednak bariery o charakterze prawnym, w tym m.in. brak możliwości zawierania umów leasingowych na odległość.
WięcejPrawie 50 proc. PKB w Polsce generują sektory będące głównymi odbiorcami usług leasingowych oraz takie, dla których leasing to kluczowe źródło finansowania działalności inwestycyjnej – wynika z raportu przygotowanego na 30-lecie Związku Polskiego Leasingu.
WięcejPosłowie chcieli chronić gospodarstwa rolne przed egzekucją, a ograniczyli im dostęp zarówno do kredytów bankowych, jak i oferty firm leasingowych. Jeśli przepisy się nie zmienią, te sfinansują rolnikom zakupy o wartości zaledwie 1,5 mld zł. W ubiegłym roku było 6,2 mld zł.
WięcejPosłowie PSL chcą uchylenia przepisów, które weszły w życie w styczniu i odcięły rolników od finansowania zakupu maszyn rolniczych. Regulacja, która w założeniu miała im dać większe uprawnienia, spowodowała, że mają problemy z kredytami i leasingiem.
WięcejNiesamowite, niewyobrażalne – tak o wynikach branży leasingowej w zeszłym roku mówią szefowie Polskiego Związku Leasingu. Branża poprawiła wynik z 2022 r. o ponad 16 proc., a głównym motorem wzrostów był leasing pojazdów lekkich. Obecny rok ma być jeszcze lepszy.
WięcejUbiegły rok przyniósł kolejny rekord sprzedaży. Firmy leasingowe skupione w Związku Polskiego Leasingu (ZPL) udzieliły finansowania na kwotę 102,5 mld zł wobec 88,1 mld zł rok wcześniej. Ostatni kwartał przyniósł dziewiętnastoprocentowy wzrost (wobec 16,3 proc. w całym 2023 r.) i nastroił leasingodawców pozytywnie na kolejne dwanaście miesięcy.
WięcejWedle wstępnych ocen firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości co najmniej 100 mld zł. Aktywny portfel wszystkich trwających umów leasingowych już teraz przekracza 200 mld zł – mówi Monika Constant, prezes zarządu Związku Polskiego Leasingu.
WięcejBranże leasingowa i ubezpieczeniowa należą do szeroko rozumianego sektora finansów. Są więc skazane na współpracę. W ramach wspólnych działań spotkało się grono ekspertów z obydwu branż, aby podczas konferencji zebrać i połączyć doświadczenia. Warto prześledzić, jak narodził się pomysł na to nowatorskie spotkanie, jakie są korzyści ze współpracy oraz jakie wnioski płyną dla każdej z branż na bliższą i dalszą przyszłość.
WięcejDwudniowa konferencja Związku Polskiego Leasingu „Leasing a ubezpieczenia" przeszła do historii. W ciągu dwóch dni – 20 i 21 listopada – niemal 230 uczestników wzięło udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych, czterech prelekcjach i pięciu warsztatach, a także w zajęciach integracyjnych.
WięcejW listopadzie 2023 roku w podwarszawskiej Jachrance odbyła się druga edycja konferencji „Leasing a ubezpieczenia” zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu. Tematyka obejmowała takie obszary, jak: cyfryzacja, aspekty prawne i szkodowość oraz ESG. Jakie wnioski wynikły z obrad obu branż po zakończeniu wszystkich paneli dyskusyjnych, prelekcji i warsztatów? O tym w rozmowie z Wojtkiem Babiarczykiem opowiedzieli Anna Grajkowska – członkini zarządu PeUF oraz Andrzej Sugajski – dyrektor do spraw współpracy z podmiotami zewnętrznymi Związku Polskiego Leasingu.
WięcejDwudniowa konferencja Związku Polskiego Leasingu „Leasing a ubezpieczenia' przeszła do historii. 20 i 21 listopada niemal 230 uczestników wzięło udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych, czterech prelekcjach i pięciu warsztatach, a także w zajęciach integracyjnych.
WięcejW trakcie ostatnich 25 lat leasing przeszedł bardzo długą drogę – od ciekawostki do jednego z motorów napędzających rozwój polskiej gospodarki. Analizy Związku Polskiego Leasingu pokazują, że w 1995 r. aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe w nakładach inwestycyjnych przedsiębiorstw miały 3,2% udział, podczas gdy w 2018r. branża leasingowa sfinansowała 28% inwestycji polskich przedsiębiorstw. Pisze na łamach gazety Andrzej Sugajski, ekspert ZPL.
Więcej