Myślisz o założeniu własnej firmy? Zastanawiasz się, jak sfinansować zakup sprzętu potrzebnego, by Twoja firma mogła się rozwijać? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka podpowiedzi! Znajdziesz tu informacje, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzje.

Czym jest leasing? Czym różni się od kredytu i najmu?

Niezbędny sprzęt lub pojazdy możesz kupić, a jeśli nie masz na to wystarczających pieniędzy, bank może udzielić Ci kredytu. Jeśli nie chcesz tych przedmiotów posiadać, a jedynie używać - możesz je wynająć. W przypadku najmu długoterminowego zapłacisz po prostu za możliwość używania, czyli za użyczenie tego, czego właśnie potrzebujesz.

Możesz jednak skorzystać z zalet zarówno kredytu, jak i wynajmu wybierając leasing.

Leasing to najbardziej elastyczna forma finansowania. Jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla osób, które w bliższej lub dalszej perspektywie chcą zostać właścicielami auta lub wyposażenia, nabywanego do swojej firmy.  

Nie masz wystarczających pieniędzy na zakup? Nie chcesz obciążać Twojej nowej firmy kredytem? Wybierz leasing! Miesięczne koszty w leasingu będą niższe w porównaniu z kosztami obsługi kredytu. Dodatkowo, możesz liczyć na korzyści podatkowe – dzięki możliwości zaliczenia kosztu rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. 

Co mogę wyleasingować?

Leasing to wygodne finansowanie, gdy potrzebujesz samochodu – osobowego lub dostawczego. Dzięki leasingowi możesz również wyposażyć firmę w niemal dowolne sprzęty i wyposażenie niezbędne, by firma mogła sprawnie funkcjonować i rozwijać się bez przeszkód.  

Przedmiot leasingu jest zawsze ubezpieczony – to dobre, bo bezpieczne rozwiązanie zarówno dla leasingodawcy, jak i dla podmiotu korzystającego z finansowania. 

Na co zwrócić uwagę w umowie leasingowej?

Warto starannie wybrać partnera, który sfinansuje Twoje potrzeby. Ale jak to zrobić? Na pewno dobrze jest zapytać o opinię zaufaną osobę, która ma już jakieś doświadczenie w korzystaniu z finansowania leasingiem. Można poczytać artykuły na ten temat w prasie oraz zajrzeć na strony www leasingodawców.  Po wstępnym rozpoznaniu – poprosić kilka wytypowanych firm o oferty i propozycje umów. Leasingodawcę oraz informację na temat leasingu można także znaleźć przez stronę Związku Polskiego Leasingu, który zrzesza firmy leasingowe.  

Na co należy zwrócić szczególną uwagę na tym etapie?

Po pierwsze: sprawdź wiarygodność firmy, z którą chcesz podpisać umowę. Jak długo działa na rynku? Czy jej klienci dobrze ją oceniają? Czy należy do wiarygodnych organizacji branżowych – np. do Związku Polskiego Leasingu? 

Po drugie: koniecznie porównaj warunki finansowe – czyli co wchodzi w skład oferty, obejmującej leasing i ubezpieczenie. 

Po trzecie, uważnie przeczytaj ogólne warunki umowy, a następnie porównaj, jakie  opłaty dodatkowe przewidują firmy, z którymi rozważasz współpracę.  

Po czwarte: zwróć uwagę na to, jak jesteś traktowany, gdy pytasz o dodatkowe informacje lub o wyjaśnienie trudnych dla Ciebie kwestii. Obsługa klienta w tym przypadku jest bardzo ważna, bo umowę leasingu podpisujemy na dłużej – zwykle na kilka lat!