15 lipca 2025

Firmy coraz śmielej planują inwestycje 

Więcej firm niż jeszcze rok temu planuje inwestować w rozwój biznesu. Jak wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor, już ponad 45 proc. przedsiębiorców myśli o inwestycjach w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy, podczas gdy jeszcze przed rokiem informowało o tym 30 proc. ankietowanych. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.

Wzrost gospodarczy sprzyja planom rozwojowym i skłania przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych. Coraz więcej przedsiębiorstw deklaruje gotowość do rozwoju: według badania BIG InfoMonitor już 45 proc. firm zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy przeznaczyć pieniądze na nowe projekty (rok temu – 30 proc.). Choć 60 proc. ankietowanych nadal chce sięgać po kapitał własny, to leasing rozważa 27 proc. badanych, niemal tyle samo co kredyt bankowy (30 proc.) i dotacje unijne lub rządowe (30 proc.). Emisję obligacji lub akcji wskazuje zaledwie 9 proc. respondentów.

 - Deklaracje przedsiębiorstw w zakresie chęci do inwestowania to bardzo dobra wiadomość, bowiem w ostatnim 10 – leciu poziom inwestycji był bardzo niski. Relacja inwestycji do PKB na poziomie ok. 17 proc. była jedną z najniższych w UE. Przeciętna unijna to 21 proc. Dodatkowo były to w większości inwestycje sektora publicznego, a nie prywatnego – wymienia dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Największy apetyt inwestycyjny widać w usługach (55 proc. firm) i produkcji (53 proc.), ale także w transporcie (48 proc.) i budownictwie (44 proc.). Najmniej chętni do inwestowania są przedstawiciele handlu – około 33 proc. Z kolei inwestycje z leasingiem, jako źródłem finansowania wskazują przede wszystkim firmy z branży transportowej (36 proc.) oraz budowlanej (35 proc.). Co nie jest zaskoczeniem, bo to branże, które dominują wśród klientów firm leasingowych.

Jak wynika z badania BIG InfoMonitora, wyzwań jednak nie brakuje: prawie 80 proc. firm sygnalizuje kłopoty z płynnością wynikające z rosnących zaległości kontrahentów. Na koniec maja zaległości kredytowe i pozakredytowe przedsiębiorstw osiągnęły rekordowe 45,5 mld zł, a 328 tys. podmiotów figuruje w rejestrach jako niesolidni płatnicy. To szczególnie dotyka handel, gdzie gotowość do inwestowania pozostaje najniższa (33 proc.).

Mimo tych barier rosnąca popularność leasingu daje realną szansę na przyspieszenie modernizacji polskich firm i odwrócenie wieloletniego trendu niedoinwestowania sektora prywatnego.

Źródło: informacja prasowa BIG InfoMonitor