Forma dokumentowa w projekcie deregulacyjnym
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny został skierowany do konsultacji publicznych.
Jednym z priorytetów rządu oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) jest deregulacja prawa gospodarczego. W resorcie powstał pierwszy pakiet deregulacyjny, który ma przyczynić się do poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. Zawiera pro-przedsiębiorcze rozwiązania. To prawie 50 rozwiązań w 35. zmienianych ustawach, w tym m.in. w Kodeksie postępowania administracyjnego czy kodeksie cywilnym. Zawierają rozwiązania postulowane przez naszą branże, a dotyczące formy dokumentowej.
- Po latach walki o cyfryzację leasingu, ministerstwo postanowiło wsłuchać się w nasz głos. Branża od dawna walczy o odblokowanie pełnej, cyfrowej ścieżki klienta, w tym przede wszystkim umożliwienie zawierania umów leasingu w formie dokumentowej, bez konieczności używania podpisu kwalifikowanego. Dzisiejszy, stosowany głównie przez duże firmy, podpis elektroniczny nie rozwiązuje tego problemu. Forma dokumentowa oznacza ułatwienia nie tylko w samym zawieraniu umów, lecz także ich późniejszym aneksowaniu. Przedsiębiorcy i rolnicy nie będą już musieli marnować czasu na dojazd do biur firm leasingowych. Wystarczy wyrażenie zgody przez maila, SMS albo rozmowę wideo – wyjaśnia Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.
Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii, podkreśla, że „deregulacja przepisów prawa gospodarczego jest wynikiem wsłuchiwania się w głosy środowisk przedsiębiorców. (…) Chcemy tworzyć prawo bardziej przyjazne przedsiębiorcom - bardziej stabilne, zrozumiałe i lepiej skonsultowane”
W projekcie znalazły się ważne dla nas punkty:
- umowy leasingu będą mogły być zawierane także poprzez wymianę dokumentów między stronami, a więc de facto przy wykorzystaniu środków elektronicznych;
- wprowadzenie do obiegu gospodarczego weksla w formie elektronicznej, obok istniejącej obecnie formy stricte papierowej;
- udostepnienie firmom leasingowym informacji z bazy BIK w celu oceny zdolności klienta do spłaty zobowiązań.
Planowane wejście w życie projektowanej ustawy według ministerstwa to 1 stycznia 2025 r.
Więcej na stronie ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/przyjazne-prawo-gospodarcze--startuja-konsultacje
https://legislacja.gov.pl/projekt/12383815