O znaczeniu sektorowej Platformy ESG BIK
Bazując na ponad 25-letnim doświadczeniu w zarządzaniu olbrzymimi zbiorami danych, wysokich standardach bezpieczeństwa oraz roli integratora rozwiązań międzysektorowych, m.in. z obszaru oceny ryzyka, BIK stworzył narzędzie, które wspiera zrównoważoną transformację biznesu. To innowacyjne rozwiązanie stanowi efektywne wsparcie dla instytucji finansowych.
Wpływ regulacji ESG
Regulacje ESG wpływają na sposób myślenia w firmach i o firmach. Dla niektórych przedsiębiorstw te regulacje jedynie formalizują już istniejące praktyki zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. W innych przypadkach, regulacje ESG mogą stanowić impuls do rozpoczęcia lub przyspieszenia transformacji społeczno-gospodarczej, wprowadzając nowe praktyki i kierunki działań. W dłuższej perspektywie mogą one pomóc zyskać przewagę konkurencyjną oraz lepiej adresować potrzeby klientów i inwestorów. Regulatorzy oczekują również, że instytucje finansowe będą dystrybuować kapitał w kierunku zrównoważonych inwestycji i finansowań oraz integrować ocenę ryzyka kredytowego z ryzykiem ESG.
Wyzwania raportowania ESG
Obowiązek raportowania zgodnie z wymogami UE stanowił wyzwanie z powodu braku jednolitego standardu raportowania. Dane ESG były rozproszone, a brak jednego wiarygodnego źródła utrudniał bankom ich pozyskiwanie. Wprowadzenie jednolitych standardów raportowania ma na celu uporządkowanie tych danych i ułatwienie ich dostępności.
Platforma ESG BIK
W odpowiedzi na te wyzwania, BIK, przy wsparciu firmy doradczej Deloitte, zbudował Platformę ESG BIK dostępną dla wszystkich instytucji finansowych. Platforma ta umożliwia dostęp do ustrukturyzowanych, wysokiej jakości danych w jednym miejscu, co pozwala instytucjom finansowym spełniać wymogi raportowe.
W prace nad rozwojem Platformy zaangażowało się 17 organizacji prowadzących działalność na rynku finansowym w Polsce, w tym 10 największych banków.
Platforma zawiera obecnie publiczne dane wsadowe z raportów 165 podmiotów objętych obowiązkiem raportowania za 2022 rok, zapewniając tym samym spójną strukturę bazy. Na koniec października baza będzie uzupełniona danymi za rok 2023.
Zapraszamy do lektury wywiadu z Rafałem Bednarkiem, wiceprezesem BIK, który pogłębi wiedzę na temat idei rozwiązania Platformy ESG BIK. Wywiad można także przeczytać na łamach sierpniowego miesięcznika BANK, a także tutaj https://bank.pl/platforma-bik-esg-dla-bankow-i-ich-klientow/