We wrześniu postulaty ZPL trafią do Sejmu
Prace nad pierwszym projektem deregulacyjnym we wrześniu zostaną skierowane do Parlamentu – zapowiedział przedstawiciel Ministerstwa Technologii i Rozwoju. ZPL zgłosił uwagi do projektu i wziął udział w konferencji uzgodnieniowej.
Przedstawiciele Związku Polskiego Leasingu wzięli udział w konferencji uzgodnieniowej pierwszego projektu deregulacyjnego, która odbyła się 25 i 26 czerwca. Jej organizatorem było Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
Ze strony ministerstwa w konferencji wziął udział m.in. Mariusz Filipek, pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu gospodarczego oraz przedstawiciele Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych.
Podczas konferencji omówiono trzy kluczowe dla branży postulaty:
- umożliwienie zawierania umów leasingu w formie dokumentowej;
- rozszerzenie o firmy leasingowej i faktoringowe kręgu podmiotów korzystających z baz Biura Informacji Kredytowej (BIK) przy badaniu zdolności kredytowej klientów i analizie ryzyka kredytowego;
- stosowanie w obrocie prawnym weksla w formie elektronicznej.
Rygor nieważności
W konsultacjach publicznych negatywne stanowisko w odniesieniu do pierwszego z postulatów przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Natomiast poparcie dla postulatu zgłosiło wiele organizacji pracodawców oraz Minister Sprawiedliwości (MS) podkreślając przy tym, że umożliwienie zawierania umów leasingu w formie dokumentowej powinno następować jedynie pod warunkiem zastrzeżenia dla tej formy rygoru nieważności.
Po dyskusji autorzy projektu ustawy podjęli decyzję o nieuwzględnieniu stanowiska KNF-u. W odniesieniu do uwag Ministra Sprawiedliwości przedstawiciele MRiT zarekomendowali kontynuowanie dyskusji w formule dwustronnych rozmów ZPL–MS. Mimo podejmowanych przez ZPL prób zorganizowania spotkania z MS, nie doszło wciąż do rozmów w tym zakresie.
Uwagi do projektu
W konsultacjach publicznych negatywną opinię dotyczącą rozszerzenia o firmy leasingowe i faktoringowe kręgu podmiotów korzystających z baz BIK zgłosił Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF), mocno wspierany w tym obszarze przez Krajowy Rejestr Długów (KRD). Uzasadniając swoje stanowisko przedstawiciele ZPF podkreślali, że proponowana regulacja spowoduje ograniczenie współpracy firm leasingowych z Biurami Informacji Gospodarczych (BIG), co negatywnie odbije się na zasobach informacyjnych tych biur, ograniczając tym samym dostęp do informacji przez przedsiębiorstwa korzystające z baz danych BIG. W odpowiedzi na te zastrzeżenia przedstawiciele ZPL wspierani przez ekspertów z ZBP, PZF oraz BIK wskazywali na brak związku pomiędzy zacieśnianiem współpracy w obszarze wymiany danymi finansowymi dla potrzeb badania zdolności kredytowej, a wymianą informacjami o charakterze gospodarczym, jaka odbywa się z wykorzystaniem platform BIG.
Projekt w Sejmie
3 lipca przedstawiciele ZPL spotkali się ponownie z Mariuszem Filipkiem w ramach Forum Finansowania MMŚP. Podsumowując wyniki konferencji uzgodnieniowej pełnomocnik w MRiT zadeklarował skierowanie projektu ustawy do Sejmu w sierpniu tego roku. Projekt obejmie wszystkie postulaty zgłoszone przez ZPL, przy czym z uwagi na konieczność uwzględnienia, na etapie prac rządowych, stanowiska Ministra Sprawiedliwości, umożliwienie zawierania umów leasingu w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. ZPL uzyskał także deklarację wsparcia naszych postulatów także na etapie prac parlamentarnych.
Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2025 rok.