

Wkrótce ruszają konsultacje zmian w rejestracji pojazdów
Do końca kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji planuje skierować do konsultacji publicznych projekt zmian w rejestracji pojazdów, które mogą objąć m.in. dalsze uproszczenie procedury oraz wprowadzenie cyfrowego dowodu rejestracyjnego - wynika z informacji ZPL. Zmiany te będą miały istotne znaczenie dla branży leasingowej.
Związek Polskiego Leasingu otrzymał odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji na pismo z 11 marca 2026 r., dotyczące prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (UDER87).
Jak wynika z przekazanych informacji, projekt znajduje się obecnie na końcowym etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Po ich zakończeniu zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych, w których udział weźmie również Związek Polskiego Leasingu. Przewidywany termin rozpoczęcia konsultacji to koniec kwietnia 2026 r.
W ostatnim okresie uchwalono już przepisy przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury wprowadzające pierwszy etap cyfryzacji procesu rejestracji pojazdów (tzw. eWniosek), który umożliwia składanie wniosków o rejestrację drogą elektroniczną – bez konieczności wizyty w urzędzie lub z jej istotnym ograniczeniem. Rozwiązanie to ma wejść w życie w styczniu 2027 r.
Z kolei w przygotowywanym przez Ministerstwo Cyfryzacji projekcie (UDER87) planowane są dalsze, bardziej kompleksowe zmiany. Z informacji prezentowanych przez administrację wynika, że mogą one obejmować w szczególności:
- uproszczenie procedury rejestracji pojazdu i ograniczenie liczby etapów procesu,
- odejście od części decyzji administracyjnych na rzecz czynności materialno-technicznych,
- wprowadzenie dowodu rejestracyjnego w formie cyfrowej (z wydaniem dokumentu fizycznego tylko na wniosek),
- ograniczenie obowiązków formalnych, w tym zmianę zasad dotyczących tablic rejestracyjnych,
- dalszy rozwój usług elektronicznych, w tym możliwość zawierania umów sprzedaży pojazdu oraz obsługi procesów rejestracyjnych za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
Wymienione kierunki zmian były prezentowane w ramach prac koncepcyjnych i spotkań roboczych, jednak ich ostateczny kształt będzie znany dopiero po publikacji projektu ustawy.
Planowane zmiany mogą mieć istotne znaczenie dla branży leasingowej, w szczególności w obszarze operacyjnej obsługi rejestracji pojazdów. Potencjalne skrócenie i uproszczenie procesu rejestracji może przełożyć się na przyspieszenie wydawania pojazdów klientom oraz ograniczenie obciążeń administracyjnych po stronie firm leasingowych.
Jednocześnie cyfryzacja i zmiana modelu procedur rejestracyjnych będą wymagały dostosowania procesów wewnętrznych oraz systemów informatycznych, a także doprecyzowania roli poszczególnych uczestników procesu – w tym firm leasingowych – w nowych realiach prawnych.
Związek Polskiego Leasingu będzie aktywnie uczestniczył w konsultacjach publicznych, analizując proponowane regulacje pod kątem ich wpływu na branżę leasingową i zgłaszając ewentualne postulaty zmian.
O dalszych postępach prac legislacyjnych będziemy informować na bieżąco.
Czytaj także: