19 listopada 2024

Wyniki Warsztatów Przyszłości ze studentami

Jak będzie wyglądał świat według młodych? Przedstawiamy wyniki Warsztatów Przyszłości ze studentami w ramach projektu Związku Polskiego Leasingu o nazwie Leasing przyszłości.

W dobie dynamicznych zmian, umiejętność rozpoznawania trendów i wpływania na nie staje się kluczową kompetencją w biznesie. Praca z trendami to coś więcej niż analiza danych – to sztuka interpretacji, łączenia faktów, kreatywne warsztaty i wspólne tworzenie pomysłów. Dlatego w ramach inicjatywy „Leasing przyszłości” projektujemy różne wizje zbliżającej się przyszłości – nie tylko z naszej leasingowej perspektywy.

Do projektu w początkowej fazie zaprosiliśmy studentów wybranych uczelni. Uznaliśmy, że młode spojrzenie na przyszłość – w tym całą branże finansową – to coś, czego nie możemy pominąć. 22, 24 i 29 października we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie Departament Innowacji Europejskiego Funduszu Leasingowego poprowadził warsztaty kreatywne ze studentami uczelni wyższych. Celem spotkania było wygenerowanie jak największej liczby wizji przyszłości w trzech obszarach – ich przestrzeni prywatnej, zawodowej oraz globalnej. 

Młodzi liderzy i kreatorzy w swojej pracy inspirowali się przygotowanymi moodboardami, megatrendami oraz analizą wpływu trendów w obszarach: politycznym, ekonomicznym, społecznym, technologicznym i ekologicznym (PESTE).

Najciekawszymi pomysłami były:

  • Cyfrowa historia człowieka – czip, w który wgrany będzie profil zawodowy, doświadczenie, umiejętności, a także podstawowe dane osobowe, paszport czy historia medyczna człowieka. Taki system umożliwi pracodawcom łatwe wyszukiwanie informacji o każdym pracowniku, co z jednej strony może uprościć procesy zatrudnienia i zarządzania kadrami. A z perspektywy globalnej ułatwi to przemieszczanie się
  • Fair value index – waluta społeczna, odnosząca się do niematerialnych wartości, takich jak empatia i pomoc innym. Te cechy mogą stać się kluczowymi elementami oceniania czy to pracowników, promując współpracę i pozytywne relacje w zespole czy też obywateli – wzmagając ich chęć do działania na korzyść społeczności lokalnych.
  • Miasta korporacyjne - w przyszłości miasta korporacyjne staną się centralnymi punktami życia – głównie pracowników, gdzie korporacje będą miały znaczną kontrolę nad ich codziennością. W takim modelu, podporządkowanie hierarchii korporacyjnej stanie się normą, a pracownicy będą żyć zgodnie z wytycznymi swoich pracodawców.

Zauważyliśmy, że studenci w swoich wizjach przyszłości próbowali uchwycić daleko idące antagonizmy społeczne w trzech wypracowywanych obszarach. Pojawiło się wiele pomysłów, które się wykluczały, przedstawiały świat na dwóch przeciwległych biegunach. Młodzi mówili, że technologia przenikać będzie kolejne sfery naszego życia. Zastanawiali się też nad sytuacją, w której technologia swoim rozumem przerośnie możliwości człowieka (tworząc z nas subgatunek na Ziemi).

Wyniki warsztatów zostały zaprezentowane na warsztatach z menedżerami firm leasingowych 5 i 6 listopada, tworząc materiał inspiracyjny dla uczestników. Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom, którzy tak aktywnie zaangażowali się w dyskusję na temat przyszłości świata, w tym branży leasingowej. Ich energia, otwartość na nowe pomysły i innowacyjne podejście było kluczowe dla sukcesu tych warsztatów. 

Projekt Leasing przyszłości/Leasing 2040 wystartował w kwietniu tego roku. W czerwcu odbyły się warsztaty w ramach FutureS Thinking Summer School. We wrześniu i październiku odbyły się opisywane wyżej warsztaty. W listopadzie odbywają się warsztaty z menadżerami i zarządami firm leasingowych. Projekt jest realizowany wspólnie z Zuzanną Skalską i Rafałem Kołodziejem z Greenhat Innovation.

Więcej o projekcie pod linkiem