ZPL przekazał postulaty do projektu nowelizacji podatku od nieruchomości
Resort finansów przygotował projekt nowelizacji podatku od nieruchomości. ZPL przesłał swoje uwagi i wziął udział w konferencji uzgodnieniowej w dniach 7-8 sierpnia.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jego celem jest przede wszystkim uporządkowanie kwestii związanej z opodatkowaniem budowli wykorzystywanych w biznesie oraz garaży podziemnych w budynkach mieszkalnych. Związek Polskiego Leasingu uczestniczy w konsultacjach publicznych projektu. W czerwcu brał udział w spotkaniu z Andrzejem Domańskim, ministrem finansów. Z kolei w dniach 7-8 sierpnia ZPL wziął udział w konferencji uzgodnieniowej zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów i zaprezentował postulowane przez branżę rozwiązania.
Założenia projektu
Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2025 r. budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości (PoN) będą obiekty wymienione enumeratywnie w nowym załączniku do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zawierającym 28 pozycji obejmujących również obiekty będące dotychczas przedmiotami sporów z organami podatkowymi (jak obiekty kontenerowe trwale związane z gruntem, wiaty, przykrycia namiotowe, urządzenia techniczne).
Ponadto nowelizacja zakłada również wprowadzenie definicji „całości techniczno-użytkowej”, rozumianej jako zespół elementów, które są niezbędne do realizacji określonego celu gospodarczego, powiązanych ze sobą w taki sposób, że żaden z nich nie może zrealizować tego celu samodzielnie, a brak któregokolwiek z tych elementów uniemożliwia jego realizację. Będzie to więc pojęcie bardzo szerokie, które pozwoli na opodatkowanie PoN obiektów do tej pory spornych w postępowania przed organami skarbowymi tj. budowli sieciowych (wraz z transformatorami, urządzeniami rozdzielczymi oraz bateriami akumulatorów), kolejek linowych, wyciągów narciarskich, myjni.
Planowane jest również wprowadzenie definicji „trwałego związania z gruntem”, Definicja taka pozwala na potraktowanie jako budynku każdego obiektu budowlanego, który został wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, a który jest na tyle masywny, że nie może zostać przesunięty przez wiatr, nawet jeżeli ich wzniesienie nie wymaga przeprowadzenia żadnych prac budowlanych ani pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia (np. hale namiotowe, kontenerowe, itp.).
Skutki nowelizacji
Przyjęte rozwiązania w części dotyczące enumeratywnego wymienienia obiektów spełniających definicję budowli spowoduje, że znaczna część obiektów będących aktualnie przedmiotem sporów z organami skarbowymi zostanie po wejściu w życie ustawy zaliczona do budowli i objęta opodatkowaniem. W tej części regulacji Związek Polskiego Leasingu zaproponował rozszerzenie definicji obiektów sportowych i rekreacyjnych tak, aby poprzez wymienienie poszczególnych rodzajów obiektów w ustawie, objąć tym pojęciem stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie, korty tenisowe, tory saneczkowe. Ponadto ZPL postuluje rozszerzenie definicji budowli, tak aby tym terminem były objęte także części budowlane elektrowni słonecznych.
Obowiązujący aktualnie model opodatkowania PoN powoduje po stronie zarówno finansującego, jak i korzystającego określone problemy praktyczne. Pierwszym i najważniejszym jest ustalenie czy przedmiot leasingu podlega opodatkowaniu, przy czym finansujący – nie znając specyfiki ani technicznych aspektów działania finansowanych urządzeń czy obiektów – nie jest w pełni kompetentny w tym zakresie. W największym stopniu to bowiem korzystający zna specyfikę przedmiotu, jego dane techniczne, właściwości fizyczne, które bardzo często (szczególnie w przypadku budowli) determinują powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Ponadto, to korzystający władając nieruchomością wie, czy nieruchomość ulega modyfikacjom, zmianom, ulepszeniom (np. rozbudowa lub posadowienie lub dołączenie do już istniejącej nieruchomości, nowych obiektów) mającym wpływ np. na zmianę opodatkowania. Korzystający pozostaje również w większości przypadkach właścicielem gruntu, na którym przedmiot jest posadowiony, a tym samym ma specjalistyczną wiedzę na temat sposobu przygotowania gruntu, metody mocowania itd.
Postulaty ZPL
Z tych właśnie względów ZPL już od wielu lat zabiega o zmianę dotychczasowych przepisów, tak aby w sytuacji, w której przedmiot opodatkowania jest używany przez podmiot inny niż właściciel, to użytkownik był objęty obowiązkiem podatkowym
Wprowadzone rozwiązania w jeszcze w większym niż dotychczas zakresie wymagają od podatnika szczegółowej analizy każdego przypadku z osobna w celu dokonania oceny, czy dana inwestycja, czy jej część spełnia definicje budowli i zwiększa tym samym wartość nieruchomości dla celów podatkowych. Z tych właśnie względów ZPL zaproponował w konsultacjach publicznych przeniesienia obowiązku podatkowego w PoN na korzystającego z przedmiotu leasingu.
W toku dyskusji podczas konferencji uzgodnieniowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów (MF) odrzucili propozycję ZPL dotyczącą przeniesienia obowiązku podatkowego na leasingobiorcę, ale nie wykluczyli prac nad tą propozycją na etapie kolejnych prac nad ustawą. Jako przyczynę MF wskazuje fakt, iż jest o zmiana wykraczająca poza cel obecnego projektu, jaką przede wszystkim jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzenie nowej definicji budynków i budowli.
Biorąc powyższą deklarację pod uwagę ZPL zwróci się w najbliższym czasie do Ministra Finansów z propozycją rozpoczęcia prac legislacyjnych na rzecz wprowadzenia do ustawy zmian systemowych polegających na przeniesieniu obowiązku podatkowego na korzystającego z przedmiotu leasingu.
Przedstawiciele MF nie wykluczyli, aby – wobec daleko idącej niepewności co do zakresu opodatkowania - wprowadzić czasowo, od stycznia 2025, możliwość odroczonego w czasie złożenia deklaracji, przy jednoczesnych płatnościach zaliczkowych podatku, które następnie podległyby weryfikacji z chwilą złożenia deklaracji, bez narażania się podatników na odsetki od zaległości czy postępowania na gruncie KKS.
Ponadto przedstawiciele MF zadeklarowali, że definicja budynku i budowli zostanie doprecyzowana.
Szczegółowe konkluzje z konferencji uzgodnieniowej zostaną zaprezentowane w najbliższym biuletynie prawnym ZPL.